2020 NPC Mel Chancey Champion Muscle Classic

NPC
Years: 2020

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Brennan Atkins
Heavyweight
1. Brennan Atkins

Middleweight
1. Henry Machado
2. Shawn Smith
3. Matthew Christman
4. Phil Gerolstein

Novice
1. Alberto Delgado

Masters Over 40
1. Shawn Smith
2. Phil Gerolstein
3. Alberto Delgado

Masters Over 50
1. Phil Gerolstein

FIGURE

Overall Winner
Debbie Kiblin
Class B
1. Debbie Kiblin

Class C
1. Sally Ann Farrara

True Novice
1. Javona Miller

Masters Over 40
1. Debbie Kiblin

Masters Over 50
1. Sally Ann Farrara
2. Javona Miller

BIKINI

Overall Winner
Kaylyn Nelson
Class A
1. Katie Nance
2. Lexi Francke
3. Candice Wright
4. Elizabeth Nespeca

Class B
1. Glynis Wallace

Class C
1. Kaylyn Nelson
2. Chelsea Shore
3. Michelle Tompkins
4. Shannon Grimm
5. Karine Hachon

Class D
1. Olivia Dominique
2. Jennie Rincon
3. Helena Papo
4. Debbie Harris

Class E
1. Clarissa Vasquez
2. Brooke Caperton
3. Yasmine Hernandez
4. Stephanie Massey

Class F
1. Casey Debord

Novice Class A
1. Kaylyn Nelson
2. Lexi Francke
3. Glynis Wallace
4. Candice Wright
5. Karine Hachon
6. Anett McPhee

Novice Class B
1. Clarissa Vasquez
2. Brooke Caperton
3. Stephanie Massey
4. Debbie Harris

True Novice Class A
1. Kaylyn Nelson
2. Shannon Grimm
3. Karine Hachon

True Novice Class B
1. Anastassia Fennel
2. Stephanie Massey
3. Casey Debord
4. Debbie Harris

Masters Over 35
1. Jennie Rincon
2. Glynis Wallace
3. Michelle Tompkins
4. Candice Wright
5. Stephanie Massey
6. Karine Hachon
7. Anett McPhee

Masters Over 40
1. Glynis Wallace
2. Michelle Tompkins
3. Elizabeth Nespeca
4. Stephanie Massey
5. Karine Hachon
6. Anett McPhee
7. Debbie Harris

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Christopher Gross
Class A
1. Stevens Falcones

Class B
1. Jontae Murphy
2. Joseph Perry
3. Jeff Cunningham
4. Josh Solomon

Class C
1. Vincent Menno

Class D
1. Christopher Gross
2. Juan Ampudia Cosme
3. Denzel Hanna
4. Matthew Finkes
5. Jeff Chery
6. Daniel Caffee

Novice Class A
1. Stevens Falcones

Novice Class B
1. Albert Keaton
2. Vincent Menno
3. Daniel Caffee

True Novice Class A
1. Jontae Murphy
2. Stevens Falcones
3. Jeff Cunningham
4. Randy Clark
5. Drew Inman

True Novice Class B
1. Juan Ampudia Cosme
2. Jeff Chery
3. Daniel Caffee

Masters Over 35
1. Chris Kable Martinez
2. Joseph Perry

Masters Over 40
1. Chris Kable Martinez
2. Joseph Perry

Masters Over 50
1. Joseph Perry
2. Albert Keaton

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Caleb Robinson
Class A
1. Henry Machado
2. Jontae Murphy
3. Tyree Coleman
4. Robert Paxton Newman

Class B
1. Caleb Robinson
2. Jesus Rodriguez
3. Chase Miyasato

Class C
1. Brandyn Cross
2. Erce Phillips
3. Donavon Newland
4. Bailey Miller

Novice
1. Robert Paxton Newman

True Novice
1. Jontae Murphy
2. Robert Paxton Newman
3. Chase Miyasato
4. Bailey Miller

Masters Over 50
1. Erce Phillips

FITNESS



1. Leila Hughel-Deeds

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Marysel Cruz Cruz
2. Ashley Anderson

Masters Over 35
1. Marysel Cruz Cruz

WELLNESS

Overall Winner
Helena Papo
Class B
1. Ariella Hill

Class C
1. Helena Papo
2. Taylor Filimon

Class D
1. Rachel Martin

Novice Class A
1. Ariella Hill

Novice Class B
1. Anastassia Fennel