2021 NPC Muscle Beach Classic

NPC
Years: 2021 2020 2019

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Thorne Lewis
Heavyweight
1. Mike Martin
2. Gerald Fanning
3. Chuck Stephens
4. Robert Gonzales

Light Heavyweight
1. Thorne Lewis
2. Ivan Garcia
3. Mikhail Knis
4. Connor Deuby
5. David Lawson
6. Darwin Jensen
7. John Kinder
8. Andrew Fariabi

Middleweight
1. Jordan Mcclain

Novice Heavyweight
1. Connor Deuby
2. Mikhail Knis
3. Darwin Jensen
4. Palani Avila
5. John Kinder
6. Andrew Fariabi

Novice Middleweight
1. Jordan Mcclain
2. David Lawson
3. Austin Chavez

True Novice
1. Mikhail Knis
2. Gerald Fanning
3. Jordan Mcclain
4. David Lawson
5. Darwin Jensen
6. John Kinder
7. Marcos Fernandez

Masters Over 35
1. Ivan Garcia
2. Mikhail Knis
3. Chuck Stephens
4. John Kinder
5. Palani Avila

Masters Over 45
1. David Lawson
2. Chuck Stephens
3. Marcos Fernandez
4. Perry Johnson
5. Robert Gonzales

Masters Over 50
1. Mike Martin
2. Chuck Stephens
3. Joe M Ramirez
4. Perry Johnson
5. Robert Gonzales

Masters Over 60
1. Marc Demers
2. Rick Di Dio
3. Joseph Nobile

Masters Over 70
1. David Rogers

FIGURE

Overall Winner
Lidia Snow
Class A
1. Lidia Snow
2. Brandy Daley
3. Starr Parnell
4. Nilaja Boles

Class B
1. Danielle Tate
2. Amy Whitacre

Class C
1. Valerie Maksym
2. Chris Salazar
3. Cheyenne Parker

Class D
1. Lisanne Chancey

Novice Class A
1. Danielle Tate
2. Amy Whitacre
3. Nilaja Boles
4. Karine D'Souza
5. Regina Chavez

Novice Class B
1. Cheyenne Parker

Novice Class C
1. Lisanne Chancey

True Novice
1. Lidia Snow
2. Nilaja Boles
3. Cheyenne Parker
4. Lisanne Chancey

Masters Over 35
1. Lidia Snow
2. Starr Parnell
3. Chris Salazar

Masters Over 40
1. Danielle Tate
2. Brandy Daley
3. Chris Salazar
4. Karine D'Souza

Masters Over 45
1. Brandy Daley
2. Valerie Maksym
3. Katrina LaCombe

Masters Over 50
1. Valerie Maksym
2. Traci Ramirez
3. Jesslyn Norman-Robinson

BIKINI

Overall Winner
Susana Tapias
Class A
1. Maria Roman
2. Aaliyah Eby
3. Marlene Villela
4. Karla Morenk

Class B
1. Haley Neal
2. Corina Solis
3. Reina Davila

Class C
1. Susana Tapias
2. Emily Hay-Lavitt
3. Valerie Reyes
4. Farnaz Rahimzadeh
5. Tara Widmer
6. Jenny Young
7. Erin Gorkiewicz
8. Krista Tregre
9. Sandie Fields

Class D
1. Jordan Fisher
2. Jill Resendez
3. Charlotte Esparza
4. Patricia Lamb
5. Elissa Stone
6. Monica Gupta
7. Kendra Ketter
8. Brittney Samudio

Class E
1. Jacquelyn Townsend
2. Desiree Waraksa
3. Michelle Powell

Class F
1. Kyndal Miller

Novice Class A
1. Valerie Reyes
2. Emily Hay-Lavitt
3. Tara Widmer
4. Farnaz Rahimzadeh
5. Cafferon Eli
6. Monica Gupta
7. Jenny Young
8. Krista Tregre
9. Sandie Fields

Novice Class B
1. Jordan Fisher
2. Jill Resendez
3. Charlotte Esparza
4. Elissa Stone
5. Kendra Ketter
6. Patricia Lamb
7. Michelle Powell
8. Tracy Hopkins

Novice Class C
1. Jacquelyn Townsend

True Novice Class A
1. Erin Gorkiewicz
2. Rosario Torres
3. Reina Davila
4. Claudia Podhorsky
5. Dalonne Ryan

True Novice Class B
1. Kyndal Miller
2. Charlotte Esparza
3. Elissa Stone
4. Kaylee Gordon Williams
5. Tracy Hopkins
6. Jenny Folden
7. Brittney Samudio
8. Mckenzie Buchanan

Masters Over 35
1. Maria Roman
2. Corina Solis
3. April Bradshaw
4. Desiree Waraksa
5. Jenny Young
6. Rosario Torres
7. Reina Davila
8. Mckenzie Buchanan
9. Dalonne Ryan
10. Kaylee Gordon Williams

Masters Over 40
1. Monica Gupta
2. Erin Gorkiewicz
3. Elissa Stone
4. April Bradshaw
5. Dalonne Ryan
6. Claudia Podhorsky

Masters Over 50
1. Traci Ramirez
2. Stephanie Deleon

Masters Over 55
1. Sandie Fields

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Mohammad Hussaini
Class A
1. Hakeem Benjamin
2. Tray Jackson
3. William Heugel
4. Oscar Webb
5. Sam Parker
6. Victor Caballero
7. Gilbert Delagarza
8. Mitchell Badillo
9. Joe Reyes
10. Justin Grover
11. Randall Smooth
12. Neiman Wright
13. Maximo Guerrero
14. Anthony Rocha

Class B
1. Chase Harris
2. Joangel Falcon

Class C
1. Ron Underwood
2. Austin Gonzales
3. Daniel Adaramola
4. Edward Bell
5. Charles Knery
6. Jose Pitones

Class D
1. Mohammad Hussaini
2. Jesus Pedraza
3. Anderson Li
4. Patrick Robinson
5. Francisco Gonzalez
6. Kenneth Rusiana
7. Jacob Banda

Class E
1. Nolan Kitkoski
2. Jonathan Edwards
3. Jesse Plunkett
4. Roberto Villalon

Class F
1. Mark Ghossein
2. Evan Wieczorek
3. Jeff McClung
4. Matthew Austin Trimm
5. Zachary Armitage
6. Brenton Beasley
7. Jeremy Koger

Novice Class A
1. Hakeem Benjamin
2. William Heugel
3. Mitchell Badillo
4. Joe Reyes
5. Randall Smooth
6. Gilbert Delagarza
7. Samuel Digiovanni
8. Justin Grover
9. Noel Burkeen

Novice Class B
1. Chase Harris
2. Jesus Pedraza
3. Anderson Li
4. Ron Underwood
5. Daniel Adaramola
6. Austin Gonzales
7. Charles Knery
8. Mario Fuentes
9. Jacob Banda
10. Jose Pitones

Novice Class C
1. Tristen Phemister
2. Mark Ghossein
3. Evan Wieczorek
4. Jeff McClung
5. Nolan Kitkoski
6. Jonathan Edwards
7. Zachary Armitage
8. Qutaiba Baltaji
9. Jesse Plunkett
10. Hunter Hart
11. Roberto Villalon
12. Jeremy Koger

Teen
1. Christopher Kitterman

True Novice
1. Hakeem Benjamin
2. Anderson Li
3. Evan Wieczorek
4. Qutaiba Baltaji
5. Maximo Guerrero
6. Austin Gonzales
7. Joangel Falcon
8. Gilbert Delagarza
9. Jonathan Edwards
10. Matthew Austin Trimm
11. David Ayala
12. Dakota Cannon
13. Mario Fuentes
14. Jeremy Koger
15. Erick Bermudez
16. Christiann Viles
16. Mason Badillo

Masters Over 35
1. William Heugel
2. Victor Caballero
3. Ron Underwood
4. Matthew Austin Trimm
5. Jacob Banda

Masters Over 40
1. Ron Underwood
2. David Derosa
3. Michael Icolari
4. Charles Acosta
5. Jason Whitney
6. Jacob Banda
7. Jeremy Koger

Masters Over 45
1. Ron Underwood
2. Jacob Banda
3. Oscar Gonzalez
4. Jason Whitney

Masters Over 50
1. Jason Whitney
2. Noel Burkeen

Masters Over 55
1. Billy Masden
2. Boyd Hill
3. John Desselle

Masters Over 60
1. Joseph Nobile

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Thorne Lewis
Class A
1. Hakeem Benjamin
2. Zachariah Newsom
3. Jordan Mcclain
4. Austin Franks
5. Ivan Fuentes

Class B
1. Thorne Lewis
2. Arnold Dabney
3. Brandon Lawson
4. Brett Vaughan
5. Jakob Zarate

Class C
1. Eddie Watkins Jr
2. John Aretz
3. Jason McCourt
4. Alan Ramos
5. Tristen Phemister
6. Clayton Brown

Class D
1. Levi Hansen
2. Maurice Hanna

Novice Class A
1. Hakeem Benjamin
2. Alejandro Acosta
3. Dominick Melchor
4. Ivan Fuentes

Novice Class B
1. Brandon Lawson
2. Brett Vaughan
3. Sam Uresti
4. Jakob Zarate

Novice Class C
1. Jason McCourt
2. Tristen Phemister
3. Kenneth Rusiana
4. Joe M Ramirez
5. Clayton Brown

Teen
1. Sam Uresti
2. Christopher Kitterman

True Novice
1. Hakeem Benjamin
2. Tristen Phemister
3. Jordan Mcclain
4. Dominick Melchor
5. Jose Pinon
6. Sam Uresti
7. Austin Franks
8. Christopher Kitterman
9. Ivan Fuentes

Masters Over 40
1. Jason McCourt

Masters Over 45
1. Perry Johnson

Masters Over 50
1. Perry Johnson

Masters Over 55
1. Perry Johnson
2. John Desselle

Masters Over 60
1. Joseph Nobile

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Kelli Turley
2. Erica Simpson
3. Aimee Kakascik

Novice
1. Kelli Turley
2. Erica Simpson

Masters Over 35
1. Erica Simpson

Masters Over 40
1. Kelli Turley

Masters Over 45
1. Aimee Kakascik

Masters Over 50
1. Jesslyn Norman-Robinson

WELLNESS

Overall Winner
Brenda Garcia
Class A
1. Angelica Monterrubio
2. Ashley Caballero
3. Abbi Rollins
4. Janie Lawson
5. Erielle Regalado
6. Alicia Stolle
7. Sarah Barfield

Class B
1. Brenda Garcia
2. Giovanna Reyna
3. Christina Sowell-James
4. Ashley Argo
5. Dina Harper

Class C
1. Herimer Latigo
2. Fanny Brown
3. Briana Ramsey

Class D
1. Ecaterina Grey

Novice Class A
1. Angelica Monterrubio
2. Abbi Rollins
3. Christina Sowell-James
4. Elizabeth Galicia
5. Ashley Argo
6. Janie Lawson
7. Erielle Regalado
8. Dina Harper
9. Alicia Stolle
10. Sarah Barfield
11. Yeini Ortiz

Novice Class B
1. Herimer Latigo
2. Fanny Brown
3. Briana Ramsey

Novice Class C
1. Ecaterina Grey

Teen
1. Trinity Parris

True Novice
1. Abbi Rollins
2. Giovanna Reyna
3. Trinity Parris
4. Christina Sowell-James
5. Herimer Latigo
6. Elizabeth Galicia
7. Fanny Brown
8. Dina Harper

Masters Over 35
1. Ecaterina Grey

Masters Over 40
1. Monique M Saulter